دوربین گردان

دوربین گردان یکی از انواع دوربین مداربسته است که به خاطر گردشی بودن آن و بی نیاز کردنتان از چند دوربین مداربسته بسیار پرطرفدار است. دوربین مدار بسته با در نظر گرفتن شکل ظاهری، تکنولوژی، برند تولید کنند و قابلیت ها و ویژگی هایی که دارد، به انواع مختلفی تقسیم میشود، که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. دوربین مداربستـه گردان که در انواع مختلفی از جمله دوربین اسپیددام، بی بی کم و… در بازار موجود هستند. از مهمترین شاخصه های دوربین گردان قابلیت های بالای کنترلی آن از جمله، زوم بر روی سوژه، چرخش در جهت های مختلف و… است. در این مقاله از سری مقالات آموزشی گروه نظارت گستر ایمن میخواهمیم به بررسی همه جانبه ی دوربین چرخشی بپردازیم.

آشنایی با دوربین مداربسته گـردان

دوربین گردان

دوربین گردان یعنی اینکه این دوربین مدار بسته به صورت چرخشی می‌توانند حرکت کند جهت افقی ۳۶۰ درجه می باشد و در جهت عمودی ۱۸۰ درجه می باشد ویژگی عالی این دوربین های مدار بسته زوم اپتیکال آن می باشد که شما می توانید وضوح و کیفیت تصویر را بالا ببرید در ابتدا به شما گفتیم که این دوربین های مدار بسته دارای چرخش می باشد که شما می توانید سرعت چرخش را به دلخواه خود تعیین کنید اگر شما می‌خواهید در مکانی دوربین مداربسته به کار ببرید که دارای نقطه کور می باشد بهتر است از این دوربین های مداربسته چرخشی یا گردان استفاده نمایید چرا که دوربین های ثابت نمی توانند به صورت کامل محیط را پوشش دهند ‌.

ویژگی های دوربین گردان

  • قابلیت چرخش در جهت افقی ۳۶۰ درجه و در جهت عمودی ۱۸۰ درجه
  • دارا بودن زوم اپتیکال تا ۴۸ x که شما می توانید به راحتی دقت تصویر و نظارت را بالا ببرید
  • ویژگی دیگر این دوربین ها قاب دوربین می باشد که در شرایط مختلف محیطی و در برابر ضربه باعث مقاوم بودن دوربین می باشد.
  • در نظر داشته باشید که دوربین های مداربسته های گـردان در برابر گرما سرما و رطوبت معاون می باشند چرا که دارای آی پی ۶۷ و آی پی ۶۸ می باشد.
  • ویژگی آخرین دوربین های مداربسته این می باشد که شما جهت مانیتورینگ کردن می توانید از کیبورد استفاده نمایید.

قابلیت های دوربین گردان 

دوربین گردان

دوربین مداربسته گردان همانطور که پیشتر نیز گفتیم، توانایی چرخش در جهات مختلف و زوم کردن در زاویه ی مورد نظر را دارد. این نوع دوربین را با نام PTZ نیز میشناسند. از دیگر محسنات دوربین چرخشی یا PTZ این است که میتوانید از راه دور و از طریق اتصال به اینترنت و نصب اپلیکیشن های خاص دوربین خود را کنترل کرده، تصاویر ضبط شده را ببینید و زاویه دوربین یا میزان زوم آن را تغییر دهید. برخی از انواع دوربین گردان در ابعاد کوچک و به عنوان Baby Cam طراحی وشده اند. این دوربین ها به شما این امکان را میدهد تا از محل کارتان اتاق خواب کودکتان را کنترل کرده و یا بر سالمند خود نظارت داشته باشید و از رفتار مناسب پرستار با او مطمئن شوید.

دوربین گردان از آنجایی که قابلیت چرخش دارد، معمولا به جای چند دوربین مداربسته بولت و یا دوربین دام استفاده میشود. البته این مهم در صورتی رخ میدهد که محیط شما پوشش کافی و لازم را داشته باشد تا در صورت گردش و یا چرخش دوربین گردان، تصویری از محیط از دست نرود. یکی دیگر از قابلیت های مهم دوربین مداربسته گۀردان، تعریف نقاطی از پیش تعیین شده ( پریست و تور ) است. بزرگترین حسن این ویژگی این است که شما میتوانید، نقاط مشخص را بر مبنای زمانبدی خاصی، تعیین کنید تا تصاویر مورد نظر در آن بازه زمانی خاص قابل مشاهده باشند.

کاربرد دوربین مداربسته گردان

دوربیـن مدار بسته برای امنیت محیط استفاده می شود شما می توانید از دوربیـن های مداربسته گردان برای محیط هایی که نمی توانید به صورت کامل توسط دوربیـن های مدار بسته ثابت کنترل کنید استفاده نمایید معمولاً از دوربینهای گـردان در محیط های بزرگی مانند بیمارستان ها و کارخانجات، راه‌آهن، فرودگاه‌ها و غیره استفاده می کنند چرا که پوشش دهی بالایی دارد. به خاطر برخورداری از قابلیت چرخش و زوم بالایی که این دوربین های مدار بسته دارند در حال حاضر توانستند به خوبی جایگزین دوربیۀن‌های مداربسته ثابت شود استفاده از این دوربین های مدار بسته گـردان باعث شده است تا شما دیگر نیازی به تعداد بالای دوربیـن های مداربسته ثابت نداشته باشید همچنین کارآیی و نظارت بالاتری را این دوربین های مدار بسته به دنبال دارند.

دوربین های مداربسته گردان معمولا به دو مدل آنالوگ و تحت شبکه تولید می شود و به بازار عرضه می شود بالاترین سرعت را در تنظیم تصویر را این دوربین های گردان از آن خود کرده‌اند نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که دوربین مداربسته چرخشی معمولا از تکنولوژی wdr استفاده می کنند.
که این تکنولوژی WDR باعث می شود به راحتی نور محیط به صورت خودکار تنظیم شود که تصاویر در نور به راحتی تشخیص داده شود و نکته دیگر اینکه این دوربین ها می توانند در شب تصاویر را به صورت رنگی ضبط کرده و همچنین با دقت بالایی به دستگاه مرکزی انتقال می دهند شما می توانید در این دوربین های مدار بسته رم  نیز قرار دهید چرا که در بعضی مواقع امکان دارد دستگاه مرکزی ارتباطش با دوربین قطع شود در این موارد تصاویر بر روی رم که بر روی دوربین قرار دارد ثبت و ضبط می شود.
اما نکته مهمتر اینکه دوربین های مدار بسته گردان دارای آلارم نیز می باشند و در محیط های داخلی و خارجی قرار می گیرد در نظر داشته باشید که شما می توانید این دوربین های مداربسته را در سایت های مختلف تهیه نمایید.
امیدواریم این مطالب که در رابطه با دوربین مداربسته گردان که یکی از صدها انواع دوربین های مدار بسته می باشد مورد توجه شما بازدید کنندگان گرامی قرار گرفته باشد . پاسخگوی سوال شما عزیزان بوده باشد و بتوانید به راحتی دوربین مدار بسته مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری نمائید. در هر زمان نیاز به مشاوره داشتید می توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

نحوه کنترل دوربین گردان

دوربین گردان

همانطور که بالاتر نیز گفتیم، دوربین مداربسته گردان بر اساس تکنولوژی ساخت به دو دسته ی آنالوگ و دوربین مداربسته ip تقسیم میشوند. دوربیـن های گردان تحت شبکه یا همان ip، به علت قابلیت هاییشان کمی گرانتر هستند و لوازم جانبی بیشتری را میطلبند. برای کنترل دوربین گردان تحت شبکه باید از منو وب دوربین و منو GUI ، وب دستگاه ذخیره ساز ، نرم افزار انتقال تصویر و کیبورد کنترلی، استفاده کرد. همچنین می توان تغذیه آن ها را از طریق POE و بدون نیاز به آداپتور و کابل کشی های اضافی، تامین کرد. دوربین گردان که در بستر آنالوگ است، از تکنولوژی های CVBS، AHD، HDCVI و HDTVI استفاده میکند. این نوع دوربین ها از طریق DVR، نرم افزارهای انتقال تصویر و کیبورد کنترلی، قابل کنترل هستند. در حال حاضر در تکنولوژی های جدید آن ها، امکان ارسال سیگنال های تصویر و کنترلی از طریق یک کابل کواکسیال ( به شرط آن که دوربین و دستگاه ذخیره ساز از یک تکنولوژی باشند ) فراهم ساخته است.

نصب دوربـین مداربسته گردان

دوربین گردان معمولا باید در محیط های وسیع با ارتفاع سقف زیاد نصب شود و پیشنهاد میکنیم که در اتاق های کوچک از دوربین مداربسته گردان استفاده نکنید. در هنگام نصب دوربین گردان، باید تمام اصول و استاندارد های نصب توسط یک نصاب حرفه ای انجام شود. همچنین اصل پوشش محیط در دستور کار قرار گیرد.

انواع دوربین مداربسته گردان

دوربین گرداندوربین گردان، بر اساس نوع کاربرد، تکنولوژی ساخت و کارآیی هایش به دو دسته ی اصلی تقسیم میشود که عبارتند از:

دوربین گردان حرارتی (Thermal) : این دوربین مناسب محیط های نظامی است تا بتواند انسان را از سایر اجزای محیط و در جنگل ها، مراتع و … نیز به منظور پیشگیری از آتش سوزی تشخیص دهد.
دوربین گردان ضد انفجار : بدنه این دوربین فلزی ( معمولا استیل ) است و در صورت نوسان برق، جرقه در محفظه ی داخلی دوربین به بیرون تراوش نخواهد کرد. این نوع دوربین مناسب پالایشگاه های نفت و گاز، جایگاه های سوخت و … که نوسان برق زیاد است، می باشد.

خرید دوربین گردان

جهت استعلام قیمت، خرید و یا دریافت مشاوره در مورد دوربین گردان و یا خرید دوربین مداربسته با امکانات و از دسته بندی های دیگر از جمله دوربین بولت و… با کارشناسان ما در نظارت گستر با شماره تماس ۴۱۲۱۷-۰۲۱ در ارتباط باشید. همچنین میتوانید با نمایندگی های ما در سراسر کشور تماس حاصل فرمایید.

جمعبندی

دوربین مداربسته گردان یکی از دوربـین های پر کاربرد نظارتی است که بخاطر جزئیات بالایی که پوشش می دهد شما را از داشتن چند دوربیـن بی نیاز می کند. اغلب دوربیـن های گردان ابعاد بزرگی دارند و مناسب نصب در محیط های کوچک نیست. دوربین گردان، بر مبنای کاربردهایی که دارد دسته بندی های متنوع ای دارد و در محیط های مختلف استفاده میشود. برند های زیادی اقدام به ساخت و تولید دوربین چرخشی نموده اند که محبوب ترین آنها در ایران دوربین مداربسته داهوا است

منبع: negaco.com